A következő definíció nagyon félelmetesen fog hangzani, de a tanulás során igen fontos a használata, mert időt, energiát spórol neked.
Előtte még szeretném tisztázni, mi is az a stratégia:
A stratégia nem más mint egy hatásnövelő eszköz. Ez azt jelenti, hogy kevés munkával érjünk el megfelelő eredményeket.
A tanulási stratégia nem más mint a tanulási feladat végrehajtásának célszerű tervezése, a tanulási technikák egységes művelet sorokká rendezése. A tanulásra vonatkozó tervek, elhatározások rendszere, melyek meghatározott célra irányulnak tartósak, és variálhatóak az információ gyűjtés, feldolgozás tárolás és előhívás esetén.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a tanulás során előre megtervezed, hogy azt adott tananyagot hogyan fogod megtanulni:
- milyen tanulási technikákat,
- milyen sorrendben,
- milyen időbeosztással fogod tanulni,
- milyen gyakran és mit fogsz ismételni,
- milyen eszközöket fogsz használni,
- milyen jutalmat tűzöl ki magad elé, ha készen vagy a tanulással.
Többféle „gyári” tanulási stratégia létezik, ezekről majd később részletesen is szeretnék írni. (RJR, MURDER, Cornell-módszer, PQ4R, SQ4R)
Természetesen te is kitalálhatsz ilyen stratégiákat. Hiszen a fent említett stratégiák nem segítenek akkor, amikor egy verset kell megtanulni.
Milyen tanulási stratégiát tudsz kidolgozni magadnak?
Maradva a fenti példánál: vers tanulás
- Egy egyszerű tanulási stratégia:
Addig olvasod, amíg meg nem tanulod. Ha úgy érzed, hogy tudod akkor felmondod. Ezt ismétled, minden nap, amíg nem felelsz belőle. A felelés után pedig örülsz, hogy ennek is vége. - Egy összetett tanulási stratégia:
A verset elolvasod, értelmezed, hogy miről szól. Érzelmeket fogalmazol meg a verssel kapcsolatban. Megnézed milyen hatással van rád ez a vers.
A verset versszakonként újra vizsgálod a fentiek alapján. Minden versszakhoz készítesz egy-egy rajzot, ami majd segít a felidézésben.
Megtanulod a verset versszakonként. Minden nap egyet-egyet, és a korábban tanult szakaszokat is átismétled.
Amikor megpróbálod felmondani a verset, vagy az elején csak a versszakokat, akkor először a rajz segítségével, később pedig a nélkül mondod fel.
Az ismétléshez tanuló kártyát készítesz. A kártya egyik oldalán lesz a versszak, a másik oldalán a rajz.
A felmondás után, amikor bezsebelted a jól megérdemelt ötöst, adsz magadnak a szünetben egy jutalom csokit.
Ahhoz, hogy a számodra legjobb tanulási stratégiát összetudd állítani, szükséged van önismeretre és a tanulási technikák ismeretére. Mert lehet, hogy te nem vizuális típusú tanuló vagy, hanem auditív típusú. Ilyenkor lehet, hogy jobb ha a tanuló kártya helyett, felmondod a verset a telefonodra és onnan hallgatod meg többször iskolába menet.